С автентичен ритуал в село Падина отбелязаха Петльовден

С автентичен ритуал в село Падина отбелязаха Петльовден

03 февруари 2017

С изпълнение на автентичен ритуал по жертвоприношение на петел, песни и разкази за страшни еничари, самодейци от село Падина, община Девня, отбелязаха празника на мъжката рожба Петльовден. По комшийски в народното веселие се включиха и жители на близкото село Тръстиково, община Аврен. Не липсваха традиционните български хора́, а възрастни жени изпълниха жалната народна песен "Еничари ходят, мамо”

Сред гостите бяха кметът на Община Девня Свилен Шитов, неговият заместник Донка Йорданова, кметът на с. Падина Ивелина Йоргакиева, на с. Тръстиково –  Лъчезар Лазаров, председателят на Общински съвет – Девня Владимир Ненков. 

Свилен Шитов благодари за поканата, честити празника на всички и изрази своето възхищение от предаността, с която възрастните хора тачат обичаите, посветени на деня на мъжката рожба, за да съхранят в народната памет страшни исторически спомени от времената на турското робство. Той пожела на самодейците здраве и дълголетие, за да предават българщината на младите. Накрая домакини и гости се събраха на богата празнична трапеза в Младежкия дом, където веселието продължи до късните следобедни часове. 

От стари времена в този край се е запазила традицията на 2 февруари да се коли петел. С кръвта от закланата птица се пръска из двора, а по челата на момците се правят кръстове, за да бъдат те здрави през цялата година. На трапезата се слагат още питки, кравайчета, тиганици, зелник, петел със зеле или ориз.

Според едно от най-разпространените предания ритуалът на Петльовден води началото си от времето на турското робство, когато еничарите събирали кръвен данък. Те обикаляли по домовете и отнемали насила малките момчета от родителите им. Всички къщи, през които минели, бележели с кръв, за да се знае, че потерята вече е взела децата от домовете им. Тогава жените се сетили как да заблудят еничарите, започнали да колят петли и да пръскат с кръвта им къщните порти. Насилниците подминавали белязаните къщи и по този начин мъжките рожби били спасявани от угрозата да станат еничари.