Стотици дойдоха в Девня, за да се пренесат в античното минало на нашите земи

Стотици дойдоха в Девня, за да се пренесат в античното минало на нашите земи

07 юни 2017

Стотици граждани, пременени в бели тоги и върбови венци, посетиха Девня и в неделния ден, за да усетят духа на древното минало. Клетва за вярност към императора, римска мода, пазар на роби, гладиаторски игри, мистични танци и античен спектакъл бяха сред акцентите от втория ден на фестивала "Марцианопол – животът в древния град", организиран от Община Девня и Музея на мозайките. 

Руините на античния амфитеатър на Марцианопол – част от екстериора на съвременния квартал "Река Девня", се превърнаха в своеобразна машина на времето. Зрителите се пренесоха хилядолетия назад по нашите земи, за да видят с очите си относително пълна и достоверна историческа картина.

Заслугата за тези автентични усещания бе както на актьорите от реанакторските групи, така и на професионалните дикторски разкази и музикални ефекти, които вдигнаха адреналина на всички.
Вторият фестивален ден започна със зрелищно шоу на групите за исторически реконструкции. Етюдите, пресъздаващи битки между римляни и варвари, предизвикаха шумни аплодисменти. 
Зрителите бяха запознати със структурната организация на римските, тракийски и дакийски войски, с тяхното въоръжение, метателни машини и бойна екипировка. 
Жените също са участвали в епичните битки, като предимно са стреляли с лъкове. Някои от тях обаче са ставали гладиаторки по собствено желание и са водили ожесточени боеве с мъже пред многолюдни тълпи. 
Гладиатори е наименованието на роби, престъпници или военнопленници в Древния Рим, които се сражавали помежду си или с диви животни за забавление на публиката, но и за да се учи тя на смелост и безстрашие пред смъртта. Гладиатор, победил в 40 схватки, бил освобождаван и от роб ставал пълноправен римски гражданин. 
В чест на победителя във фестивалния гладиаторски бой момичетата от румънската група "Културала – Томис" - гр. Констанца, изпълниха мистичен танц. 
Друг акцент във втория ден на фестивала бе римската мъжка и дамска мода. Различни видове тоги, палати, туники, сандали, чехли, обувки и бельо бяха представени артистично пред публиката.
Последва пазар на роби, които повсеместно са били използвани в ежедневието за вършене на черната работа. Търговията с тях била изключително доходоносен бизнес, добре развит на територията на цялата империя. 
Публиката на фестивала също се включи в наддаването, а заместник-кметът на Девня Донка Йорданова си купи двама роби.  
Приказката "Марцианопол – животът в древния град" пресъздаде и развитието на театралното изкуство в Древен Рим, като на сцената на амфитеатъра бе изигран комедиен етюд, в който водещ мотив бе женската изневяра. 
Вълнуващо бе и на занаятчийския пазар, където оживяха древни римски обичаи. Майстори демонстрираха как се правят доспехи и се секат монети. Всеки можеше да опита и вкуса на римската войнишка леща, сготвена по рецептата на най-популярния в древността готвач Марк Апиций.
Античният фестивал завърши с награждаване на всички участници, на които кметът Свилен Шитов връчи плакети. 
Градоуправникът благодари на стотиците посетители за това, че са уважили събитието и изрази надежда, че фестивалът ще се превърне в традиция, а Девня ще се утвърди като дестинация за културно-исторически туризъм.