Община Девня отбеляза Трети март с богата програма
09 март 2018
С едноминутно мълчание, падане на колене и почетни залпове девненци и гостите на общината почетоха всички знайни и незнайни герои, жертвали живота си за свободата на България.
Националният празник Трети март в индустриалния град се превърна в декор на историческа сцена, която пресъздаде автентично организацията на защитата на едно българско село в Североизточна България в периода между Одринското примирие и Санстефанския мирен договор.
Участниците във възстановката от формация „Миноносец Дръзки“ – гр. Варна, показаха героизма на българските мъже и жени срещу настървения башибозук в условията на пълно отсъствие на държавност.
Клетва и целуване на знамето с надпис „Свобода или смърт“ – думи, които и днес смразяват сърцата ни, реплики на автентични облекла и огнестрелни оръжия от епохата на Възраждането, възпроизвеждане на изстрели срещу врага – това са само част от детайлите, които пренесоха публиката в парк „Разсадника“ в периода след прекратяването на военните действия при Руско-турската освободителна война.
В своята реч пред множеството кметът Свилен Шитов изтъкна, че Трети март е свещена дата и че в ден като днешния повече отвсякога трябва да сме горди, че сме потомци на славен и борбен народ.
„Прекланяме се пред подвига на борците за свобода, които със своята саможертва и любов към Родината извоюваха нашата национална свобода. Нека засвидетелстваме своята синовна почит и уважение в името на силна България, пожелавайки си мир, добруване и светли бъднини!“, заяви Свилен Шитов.
От името на общинската администрация градоуправникът поднесе венец пред мемориалната инсталация на възрожденския кът в парка. Последваха го председателят на местния парламент Владимир Ненков и общинският съветник Димитър Николов. Цветя положи и семейството на Свилен Шитов, както и граждани.
За поддържането на патриотичния дух по време на церемонията се погрижиха музикантите от Духов оркестър – гр. Добрич с диригент Стоян Монов, които изпълниха военни маршове, а накрая и народни хора́. Всички жители и гости имаха възможността да се снимат за спомен с участниците в историческата възстановка.
Иначе празничната програма в Девня започна със спиращи дъха музикални изпълнения на тъпан и гайди.
Те бяха заснети от временно подслонения в Девня френски режисьор Александър Хагенмюлер, който уважи поканата на кмета и остана в града за празненството на Трети март.
Последва рецитал на „Аз съм българче“ в изпълнение на 6-годишната Вики от самодейния състав на читалище „Просвета“.
За първи път тази година Община Девня се включи в родолюбивата инициатива „Пробуждане с хоро“ , чиито организатори са „Сдружение Азбукари“ и „Българи за България“.
Танцьори и публика завиха няколко ката хоро на откритата сцена, след което множеството се отправи към възрожденския кът, където се състоя официалната церемония по повод 140 години Свободна България.