Община Девня инвестира над 5 млн. лева в пътна инфраструктура
Девня ще разполага с рекорден бюджет тази година, който е в размер на 14,5 млн. лева, или със 7 млн. лв повече спрямо 2017-а. Това обяви в студиото на Дарик радио - Варна кметът на общината Свилен Шитов. Ръстът се дължи на преизпълнение за предходната година и е заложен като преходен остатък, коригирани са и някои от ставките в наредбите.
До момента този бюджет е най-големият и ще даде възможност за промени в инфраструктурата на града, подчерта Шитов. Предвижда се рехабилитация на 14 улици, подмяна на водопроводите, изграждане на тротоари, ремонт на сгради и детски площадки. През тази година ще бъдат инвестирани повече от 5 млн. лв. в инфраструктура, тъй като в годините назад тя е била пренебрегвана. Бюджетът не включва парите по европроекти, по които се очакват още 8 млн. лв., уточни кметът.
Девня има намерение да закупи техника, с която да отчита качеството на въздуха, анонсира Свилен Шитов. По негови думи станцията, която е на територията на общината, не измерва коректно данните, тъй като не е поставена на подходящо място. Апаратурата, за която ще се кандидатства пред екодоверителния фонд, струва между 30 и 40 хил. лв.
Ако времето позволи, до 5 месеца трихлоретанът от бившия химически завод „Полимери” ще бъде изцяло извозен, прогнозира Свилен Шитов. Изпълнителят спазва графика, като на ден се изнася по една автоцистерна с опасния химикал. На седмица от завода се освобождават около 110 тона от тежките фракции, допълни градоуправникът.
Девня прави всичко възможно да се развива като туристическа дестинация, макар че не получава достатъчно държавна подкрепа. На територията на общината се намира историко-археологическият резерват "Марцианополис", който е от национално значение. Въпреки това Министерството на културата не е оказало помощ извън държавно делегираната дейност, която касае само персонала. Така например Музеят на мозайките не е ремонтиран от създаването си преди 30 години, посочи Шитов.
„Търсим механизъм за привличане вниманието на институциите, в чиято компетентност е резерватът, и с общи усилия да станем по-привлекателни. Девня като община залага пари, но не бива само администрацията да развива туризъм от национално значение. Ежегодно искаме помощ, но приоритетно се разглеждат други проекти”, подчерта кметът.