ИВАНОВДЕН – ОБИЧАИ, ПОВЕРИЯ И ТРАПЕЗА

ИВАНОВДЕН – ОБИЧАИ, ПОВЕРИЯ И ТРАПЕЗА

06 януари 2018

На Ивановден – 7 януари, Православната църква почита паметта на най-великия сред пророците Св. Йоан Кръстител, наричан още „Предтеча“, защото предрича идването на Христос на земята и подготвя пътя на Месията с проповедите си.

ТРАДИЦИИ И ОБИЧАИ

Според българската народна традиция на Ивановден продължават обичаите и обредите, свързани с вярата в чудодейната и пречистваща сила на водата, осветена предния ден. Прави се къпане за здраве. Според обичая още от ранни зори се носи прясна вода от кладенеца или от реката. В по-голям съд се потапят децата, а възрастните ги къпят вън, на открито, като им изливат водата върху главата. Който не желае да бъде къпан, трябва да се откупи с пари. Още от далечно минало е останала традицията, че къпачите не могат да бъдат съдени или наказвани за това, че са окъпали някого насила. Жалби срещу тях никога и никой не е приемал.

Народните обичаи повеляват кумовете или деверът да „къпят“, пръскайки публично с вода младоженците, които са сключили брак до Ивановден. Кумът, който е венчал, а после и кръщавал новородените, приготвя дарове за децата и със специален обреден хляб, украсен със захаросани ябълки, сушени плодове, пуканки, босилек и стръкчета здравец, забодени върху него, посреща младото семейство. Последното пък ходи на гости на кума и му носи кравай, баница и вино, както и кървавица и печено свинско месо, защото в народната представа Св. Йоан Кръстител е покровител на кумството и побратимството. На този ден ергените къпят момите, къпят се всички именици, къпят се годените моми и ергени.

На Ивановден изтича срокът, през който обикалят новогодишните маскирани дружини. В някои райони на страната коледарите отвеждат тържествено „царя“ на дружината на чешмата, където го окъпват. В други райони пък на този ден всички коледари и кукери специално се ръсят със светена вода, за да измие натрупаната върху тях и техните души мръсотия от т.нар. мръстни дни. Следва угощение на обща трапеза със събраните дарове, с което своеобразно се слага край на 12-те погани дни. Накрая с празнично хоро завършва пълният цикъл на обичая коледуване.

ПОВЕРИЯ И ЗАБРАНИ

  • Голям сняг – голям комат, гласи народното поверие, т.е. ако на Ивановден времето е студено, ще има урожай през годината.
  • Ако няма лед, лятото няма да е здраво, ще има болести по хората и добитъка.
  • Вярва се, че колкото по-студено е на Ивановден, толкова по-горещо ще бъде времето по Петровден.
  • Според народните вярвания, ако по сливите има много скреж, през годината те ще родят много плод.
  • Вярва се, че на този ден кръстената и осветена вода има способността да лекува, да гони злото от дома, да носи здраве и жизнени сили.
  • До Ивановден периодът на т.нар. „мръсни дни“ е отминал и занапред се вярва в сбъдването на предсказанията за добро здраве, берекет и щастлив живот.
  • На Ивановден всеки именик трябва да почерпи. Лоша поличба е, ако на този ден никой не почете именика или не му дойде на гости.
  • Както на всички големи празници и на Ивановден, поверието гласи да не се захваща никаква женска работа, освен приготвянето на празнична трапеза.

На този ден имен ден празнуват: Иван, Иванka, Иванинa, Ванина, Bаня, Ваньо, Йоан, Йоанa, Калоян, Йовкo, Йовка, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Жан, Жанa, Яна

Обредната трапеза включва варено жито, фасул, ошав, баница, кървавица, печена луканка, свински ребра със зеле.

ИЗБРАНИ РЕЦЕПТИ ЗА ИВАНОВДЕН

ПИТА С МЕД

Необходими продукти: 

1 кг брашно, 1 ч.л. сол, 1ч.л. сода бикарбонат, 2 ч.ч. хладка вода, мед за намазване

Начин на приготвяне:

От брашното, содата, солта и водата се омесва  гладко и еластично тесто. Разстила се на тънък пласт /около 2-3 см/, надупчва се с вилица, слага се в предварително загрята фурна и се опича. Веднага след изваждането, питата се напръсква със студена вода, намазва се с мед и се поднася на празничната трапеза.

                                              СВИНСКИ РЕБРА СЪС ЗЕЛЕ       

Необходими продукти: 

1/2 – 1 кг свински ребра, 2 кисели зелки, 1 ч.ч. свинска мас /олио/ и/или парчета тънко нарязана сланина, 2-3 стръка праз, 2с.л. червен пипер, 1ч.ч. зелева чорба, сол

Начин на приготвяне:

Измитите и нарязани на порции ребра се поръсват с червен пипер. Зелето се нарязва на ситно, изстисква се от чорбата, нарязва се и празът. В тенджера или гювеч се слагат 4-5 с.л. свинска мас или резени сланинка, върху нея се редят ред зеле, ред месо и праз, после – пак зеле, месо и праз и т.н. Най-отгоре се слага зеле, върху него – сланинка или св. мас, червен пипер и се полива със зелевата чорба. Захлупва се плътно и се вари на умерен огън до готовност.

СТАР ФАСУЛ

Необходими продукти: 

300 г фасул, 1/2 ч.ч. /100 мл/ олио, 1-2 бр. моркови, 1 резен целина, 1 бр. суха червена чушка, 1 с.л. /10 г/ доматено пюре, 1-2 глави лук, 3-4 бр. люти чушлета, джоджен,
червен пипер, сол

Начин на приготвяне:

Измитият фасул се залива със студена вода /може и предварително да е накиснат/ и се вари заедно с нарязаните на ситно моркови, целина, чушка и част от лука. Водата не бива да е много и ако трябва се долива. Прибавя се и малка част от олиото, за да се свари по-бързо фасулът. Посолява се, когато зърната са омекнали и водата е размътена. Продължава да увира, като през това време се прави запръжката: в сгорещената мазнина се пържи останалият лук, червеният пипер и доматеното пюре. Сместа се излива върху сварения фасул, разбърква се и ври още 5 минути на тих огън. Отстранява се и се поръсва с джоджен.

КЪРВАВИЦА

Необходими продукти: 

500 г кървавица, чубрица, лют червен пипер по желание

Начин на приготвяне:

Парченцата кървавица се разрязват и се пекат в тавичка за кратко време. Могат да се пекат и на скара. Отгоре се поръсват с чубрица или с лют червен пипер.

 

                                                                                                                   Росица Върбанова

                                                                                                Музей на мозайките – Девня

                                                                                 с филиал Етнографска къща с. Кипра