Девненският фестивал пресъздаде залеза на Римската империя
11 юни 2018
Залезът на Римската империя след нашествието на готите по време на император Валент бе основната тема на втория ден на фестивала „Марцианопол – животът в древния град“, организиран от Община Девня за трета поредна година.
Публиката бе запозната с въоръжението и морала на траките и на римските легионери, чието военно обучение е продължавало дълги години, а себеотрицанието е било присъщо на всички воини по време на битка.
Такава бе пресъздадена и днес, а постановката се базираше на реален исторически факт от 410 година от н.е., когато готите навлизат в Рим и го опустошават. Впоследствие те стават част от наемната армия на Константинопол, който е плащал прескъпо за нея. В рамките на втория фестивален ден бе показан и ритуал по полагане на войнишка клетва на готи към римския император, както и строева подготовка.
Проведени бяха и викторини с участието на деца, които спечелиха награди – карти за добавена реалност, а ефирните танци на „нимфите“ от Асоциация „Културала Томис“ неутрализираха създалото се бойно напрежение и заредиха публиката с доза древен мистицизъм.
И в неделния ден посетителите на фестивала имаха възможността да си накупят роби на търг с явно наддаване, а като бонус получиха по една делва вино от спонсора Винпром Русе.
Отново се разигра томбола с имената на всички регистрирали се посетители на фестивала, а късметлиите, които бяха изтеглени от ръката на заместник-кмета Донка Йорданова, получиха джиесеми, тонколонки, слушалки и раници, осигурени от другите два спонсора – A1 и Office 1.
Последва и закриването на сценичната част, като за целта всички реенактори дефилираха на арената. В знак на благодарност кметът Свилен Шитов връчи на участниците плакети от името на Община Девня и ги покани отново сред руините на амфитеатъра, който в годините напред трябва да се утвърди като традиционна арена на античния фестивал.
„Както при самото откриване, така и сега ще потвърдя, че фестивалът „Марцианопол“ не е просто зрелище, а е и исторически полезен, защото няма бъдеще, без да знаем миналото си“, заяви кметът Свилен Шитов в заключителната си реч.
Градоуправникът изрази и надежда, че с всяка изминала година програмата на фестивала ще става все по-интересна и надграждаща предходните.
След церемонията зрителите имаха възможността да се разходят из лагерите на реенакторите и да се отдадат на древни занаяти, да опитат от античната кухня и да се снимат за спомен.
През това време, вдъхновени от разигралите се битки, малчугани завзеха арената и се сражаваха с детски лъкове, копия и щитове, които се продаваха на античния пазар.