Кметът на Община Девня Свилен Шитов връчи сертификати, удостоверения за професионално обучение и свидетелства за професионална квалификация на преминалите успешно обучения участници в Проекта BG05M9OP001-2.078-0002-С01 "Мобилен екип на терен за превенция, подкрепа и социално включване на деца, пълнолетни лица с увреждания и техните близки". Той се осъществява чрез процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05M9OP001-2.078 МИГ „Девня – Аксаково“ - „Въвеждане на междусекторни услуги в общността“ от Стратегията за Водено от общностите местно развитие на МИГ „Девня – Аксаково“ по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” 2014-2020, съфинансирана от Европейски социален фонд на Европейския съюз.
Общата стойност на проекта е 239 979.04 лева, размерът на европейското съфинансиране е 203 982.18 лева /85%, размерът на националното съфинансиране е 35 996.86 лева/15%. Периодът на изпълнение е от 01.01.2020 – 01.01.2022 г. Общата цел е свързана с подобряване качеството на живот на лица в неравностойно положение на територията на община Девня, давайки им право на избор, независимост и достойнство, посредством разнообразни социални и здравни услуги за социално включване и интеграция на пазара на труда. Специфични цели са:
Специфична цел 1 "Разширяване на възможностите за предоставяне на иновативни, интегрирани и многосекторни социални и здравни услуги на хората с увреждания, зависимите лица и техните семейства"
Специфична цел 2 "Установяване на нагласите на лицата, изграждане на взаимно доверие и задоволяване по най-ефективен начин на идентифицираните потребности"
Специфична цел 3 "Подобряване на достъпа до заетост на хора с увреждания и и мотивиране на лица, полагащи грижи за зависими членове на семейства, чрез предоставяне на актуална информация относно търсенето на пазара на труда, изискванията за практикуване на отделните професии и специалности, както и възможностите за обучение, квалификация и преквалификация"
Специфична цел 4 "Повишаване квалификацията на лица от целевите групи по проекта, придобиване на знания и умения, необходими за заемане на свободни работни места, за повишане адекватността им на пазара на труда и за запазване на заетостта на лица от целевите групи"
Специфична цел 5 "Разчупване на стереотипите и промяна на нагласата на обществото и работодателите спрямо хората с увреждания"
Целеви групи: В проекта са включени 81 лица:
25 деца, включително с увреждания и 25 родителя от техните семейства
10 лица с увреждания и техните семейства.
В резултат на изпълнение на дейности 3 "Мотивационна и психологическа подкрепа за потребителите на иновативна социална и здравна услуга "Мобилен екип на терен за превенция, подкрепа и социално включване на деца, пълнолетни лица с увреждания и техните близки"" и 4 "Подкрепа за намиране на работа и подобряване достъпа до заетост на хората с увреждания, мотивиране и насърчаване участието на пазара на труда на лица, полагащи грижи за зависими членове на семейства" 13 души от целевите групи по проекта в трудоспособна възраст- лица с увреждания, лица полагащи грижи за зависими членове на семейства, са включени в обучения:
1. Професионално обучение по специалност по първа степен
Наименование на професията: Работник в озеленяването
Код на професията: 622030
Наименование на специалността: Озеленяване и цветарство
Код на специалността: 6220301 Хорариум на обучението: 300 часа за част от професия
Брой на обучаваните лица: 10
Документ, доказващ завършеното обучение: Свидетелство за професионална квалификоция образец 3-54 на МОН .
Степен на професионална квалификация: първа
2. Професионално обучение за част от професия по втора квалификационна степен Наименование на професията: Социален асистент
Код на професията: 762040
Наименование на специалността: Подпомагане на възрастни
Код на специалността: 7620402 Хорариум на обучението: 300 часа за част от професия
Брой на обучаваните лица: 3
Документ, доказващ завършеното обучение: Удостоверение Образец 3-37 на МОН за част от професията. Степен на професионална квалификация: втора
3. Обучение по ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност”
Новите реалности в Европа и света извеждат на преден план необходимостта от създаване на високообразовани членове на гражданското общество, които да могат да прилагат знанията и уменията си в бързо развиващата се технологична среда, както и да работят ефективно в екип, съобразно с установените международни стандарти. Поради глобалните интеграционни процеси, протичащи във всички сфери на социалния, икономическия и културен живот, компютърната грамотност е от първостепенна важност в днешно време. Възможността за мобилност на работна сила и професионалната реализацията през новия век е свързана с владеенето на компютърни умения. Не случайно въвеждането на обучение по компютърна грамотност е приоритет в световен мащаб. Интензивното навлизане на информационните технологии във всички сфери на живота утвърди необходимостта от подобна грамотност в международен мащаб.
Общ брой часове: 45 часа
Хорариум на обучението: 45 часа
Брой часове по теория: 20 часа Брой часове по практика: 25 часа
Форма на обучение: дневна, присъствена
Брой на обучаваните лица: 10
Обучението приключва с провеждане на писмен изпит/тест и издаване на сертификат за придобиване на Ключова компетентност 4 – „Дигитална компетентност”, продължителност 45 учебни часа.
След приключване на професионалното обучение, обучаемите лица, успешно положили изпит, получиха своите удостоверения.